10 Aralık 2020

Yakın Geleceğin Meslekleri

Dünyamız teknolojik gelişmelerle beraber her gün yeniden şekilleniyor, bu gelişmeler de beraberinde yeni iş kolları ve istihdam fırsatlarını getiriyor. Bu gelişmelerin temeli olan endüstri devrimleri hayatımızda birçok yenilik meydana getirmiştir. Teknoloji ve sanayinin birleşmesini hedefleyen Endüstri 4.0, özellikle nesnelerin interneti (IoT), büyük veri, yapay zeka, artırılmış gerçeklik, dijitalleşme ile birlikte çok fazla değişiklik sunacak. Dijital teknolojilerdeki gelişmeler yakın gelecekte ekonomik büyümede önemli rol oynayacak.

Global danışmanlık firması McKinsey’in geçtiğimiz Ocak ayında yayınladığı “İşimizin Geleceği: Dijital Çağda Türkiye’nin Yetenek Dönüşümü” adlı raporda, Türkiye’deki yetenek dönüşümünün nasıl olacağına, aranacak özelliklere ve potansiyel mesleklere değinildi. Bu rapora göre, 2030’a kadar var olan 7.6 milyon meslek kaybolarak başka işlere dönüşecek, 8.9 milyon yeni iş grupları kazanılacak, ayrıca tamamı yeni 1.8 milyon iş yaratılacak. Yani kazanılan iş gücü kaybedilenden daha fazla olacak. Meslekler tamamen kaybolmadan sadece şekil değiştirecek.

OECD raporlarına göre, bugünkü mesleklerin %14’ü otomasyona geçti. Örneğin, önceden dokumacıların yaptığı dokuma işini şu anda otomatik tezgahlar yapıyor. Mekanizasyon, birinin işini alırken bir yandan da başka bir istihdam alanı oluşturuyor. Böylelikle tarihe karışan bir iş grubu yerini başka bir iş grubuna bırakmış oluyor.

Hayatımıza girecek robotlar da insani fiziksel gücün kullanımını azaltarak insan hayatını kolaylaştıracak, insanlar da bir iş sürecinin sadece karar verme ve yönlendirme aşamalarında rol oynayacak. Yani aslında robotlar mesleklerimizi elimizden almak yerine, iş yükümüzü hafifletecek ve böylelikle meslekler yeniden tanımlanacak.

Otomasyon, yapay zeka ve dijital teknolojilerdeki gelişmeler çalışma şeklimizi ve başarılı olmak için sahip olmamız gereken özellikleri değiştiriyor. Yaratıcılık, insan yönetimi, teknik bilgi, veri analizi, analitik ve eleştirel düşünce, pratiklik, karmaşık problemleri çözme becerisi ve kriz yönetimi gibi özellikler öne çıkmaya başlıyor.

Gelecekte hayatımızda yer alacak mesleklerin aslında ortak bir özelliği var:

STEAM. Bilim (S), Teknoloji (T), Mühendislik (E), Sanat(A) ve Matematik (M) disiplinlerinin tüm endüstrilerin gelişiminin temelinde olduğu düşünülüyor. Bu disiplinlerdeki becerileri ve iş platformlarını öğrenmek, gelecekte iş piyasasında yer edinmede muhakkak işe yarayacak.

Geleceğin popüler meslekleri ile ilgili blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.


Paylaş:
Yorumlar

Puanınız

İlginizi Çekebilir
10 Aralık 2020

Geleceğin Popüler Mesleklerini Yakından Tanıyalım

Yapay Zeka Mühendisliği: Makineleri insan beyniymiş gibi tasarlayan ve oluşturan, makine öğrenme algoritmalarını geliştiren meslek dalıdır...

25 Nisan 2020

Üç Türk’ün Dünya’ya Açılışı: Crytek’in İlk Yolculuğu

1994 yılında henüz 16 yaşındaki Cevat Yerli Amiga oyunları yayınlayan İngiliz bir firmayla görüşmeye...

25 Nisan 2020

Japonya’ya Teknoloji Satan Türk: Hande Çilingir

Henüz üniversite yıllarında sorunları tabandan çözme hedefli olan bir sosyal sorumluluk projesiyle girişimcilik hayatına başladı. BilgiAid adını verdiği bu girişimle Türkiye Genç Girişimciler yarışmasında ‘’Yılın Sosyal Projesi’’ ödülünü kazandı.

Platform hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

info@teknolojiileuretelim.com

Bizi Takip Edin
×