25 Nisan 2020

Peak’ten Sonra Zynga’nın Radarına Takılan Yerli Oyun Şirketi: Rollic Games

Peak Games’i rekor rakamla satın alan global oyun şirketi Zynga, Ekim ayının başında yeni hamlesiyle Rollic Games’i bünyesine kattı. Zynga, Rollic’in %80’ini 180 milyon dolara satın aldı. Böylelikle Rollic Games, Peak’ten sonra en yüksek yatırım alan ikinci Türk oyun şirketi oldu. Zynga, kalan %20 hisseyi de 3 yıl içerisindeki kârlılığına bağlı olarak yeni bir değerleme ile satın alacağını açıkladı.

İstanbul merkezli mobil oyun geliştiricisi Rollic Games; Burak Vardal, Deniz Başaran ve Mehmet Can Yavuz isimli üç genç tarafından Aralık 2018’de kuruldu.

Burak Vardal, Rollic’i tanımlarken şu ifadeleri kullanıyor:
“Biz geleneksel bir oyun şirketi değiliz. İçeride yazılımcımız yok, oyun yazmıyoruz, üretmiyoruz. Türkiye’nin her yerinde çok yetenekli yazılımcılar var. Biz onları dünya vitrinine çıkarıyoruz. Şu anda Türkiye çapında sadece Rollic’e oyun üreten 48 oyun stüdyosu var. Bunlar da toplam 400 kişiye denk geliyor. Onlar oyun prototiplerini üretiyorlar. Biz onların oyunlarını alıyoruz, dünyada hit olabilecek potansiyelde mi diye bakıyoruz, test ediyoruz. Ve onlara yazılım feedbeck’i de veriyoruz, ‘teknik olarak bunu yapmanız lazım, renk paleti şöyle, ilerleme hızı böyle olması lazım’ diyoruz. Onlar oyunu bizim yönlendirdiğimiz şekilde tamamlıyorlar. Biz de dünyada yayımlıyoruz. Tabii oyun Rollic’in oluyor, bu stüdyolar da oyunun geliri üzerinden kâr elde ediyorlar. Yani aslında Rollic Netflix gibi bir platform.”

1 sene içerisinde Rollic; Tangle Master 3D, Go Knots 3D ve Repair Master 3D oyunlarıyla, başta ABD pazarı olmak üzere, dünya listelerinde en çok indirilen oyunlar sıralamasında sıklıkla yer buldu. Rollic, aylık 65 milyondan fazla aktif kullanıcıya ulaşıyor ve 250 milyondan fazla indiriliyor.

Hypercasual kategorisine giren öğrenmesi ve oynaması basit mobil oyunlar geliştiren Rollic, kısa sürede yakaladığı başarısıyla dünya çapında dikkatleri üzerine çekti.

Zynga CEO'su Frank Gibeau, Rollic birlikteliği ile ilgili görüşlerini şöyle ifade ediyor:
"Hyper-casual kategorisinin 2020'de dünyada en hızlı büyüyen yayıncılarından olan Rollic'in bünyemize katılmış olmasından dolayı büyük bir heyecan duyuyoruz. Rollic arkasında müthiş yaratıcı bir ekibe sahip. Rollic ve Zynga birlikte çok daha hızlı büyüyecek."

Zynga’yla güçlerini birleştirmekten gurur ve mutluluk duyan Rollic'in kurucusu ve CEO'su Burak Vardal ise bu anlaşmayı şöyle değerlendiriyor:
"Oyun alanındaki sahip olduğumuz uzmanlığımız, Zynga'nın ürün yönetimi, veri bilimi deneyimi, reklamlardan para kazanma ve yayıncılıktaki başarısı kusursuz bir uyum sağlamamıza katkı sağlayacak. Rollic'in Zynga'nın portföyüne katılan mevcut ve yeni oyunlardan oluşan sağlam listesi sayesinde, oyunlar aracılığıyla dünyayı birbirine bağlama misyonumuzu ilerletmeyi dört gözle bekliyoruz."


Paylaş:
Yorumlar

Puanınız

İlginizi Çekebilir
10 Aralık 2020

Geleceğin Popüler Mesleklerini Yakından Tanıyalım

Yapay Zeka Mühendisliği: Makineleri insan beyniymiş gibi tasarlayan ve oluşturan, makine öğrenme algoritmalarını geliştiren meslek dalıdır...

25 Nisan 2020

Türkiye’nin İlk Unicorn Şirketi : Peak Games

Türkiye’nin en önemli oyun firmaları arasında olan Peak Games, Sidar Şahin tarafından 2010 yılında kuruldu. Peak’in, Facebook’a yaptığı oyunlarla kısa sürede sağladığı başarısı yatırımcıların ilgisini çekti. Earlybird Venture Capital’in 5 milyon dolarlık yatırımı ve melek yatırımcılarla birlikte şirketin 2011’de aldığı toplam yatırım 11.5 milyon doları buldu.

25 Nisan 2020

Üç Türk’ün Dünya’ya Açılışı: Crytek’in İlk Yolculuğu

1994 yılında henüz 16 yaşındaki Cevat Yerli Amiga oyunları yayınlayan İngiliz bir firmayla görüşmeye...

Platform hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

info@teknolojiileuretelim.com

Bizi Takip Edin
×