18 Mayıs 2021

Gizlilik Tabanlı Sözleşmeleri Destekleyen Yepyeni Bir Girişim: ARPA

Blokzincirlerin ortaya çıkışındaki en önemli etkenlerden biri de Smart Contract adı verilen akıllı kontratlardır. Akıllı kontratlar, blokzincir üzerinde iki dijital kimlik sahibinin arasında gerçekleşen anlaşmadır ve o blokzincir üzerinde kayıtlı kalır.

Blokzincir bu anlaşma kaydını tutar. Arpa da bu kontratlar ve birden fazla katılımcıyla yapılacak kontratların güvenliğine dair getirdiği yaklaşımla ön plana çıkıyor. MPC adı verilen Multi-party Computation ile fark yaratmaya çalışıyorlar. Ana konuları çoklu katılım ve bu katılımın data güvenliği.

Kullanım alanları arasında finans ve sigorta, dijital reklamcılık, kişisel data cüzdanı, yapay zeka, sağlık gibi alanlar bulunuyor. Datayı güvenli bir şekilde tutma ve efektif bir şekilde işleme vadediyorlar.

Bu blokzincir üzerine bağlı bir de coin çıkarmışlar. Coinleri ARPA adıyla dünyanın birçok kripto borsasında işlem görüyor şu anda. Eğer vadettikleri gibi şirketlerin smart contract ve data işleme süreçlerine dahil olurlarsa ARPA coinin hızla yükselmesi bekleniyor.

** Yatırım tasviyesi niteliği taşımamaktadır.


Paylaş:
Yorumlar

Puanınız

İlginizi Çekebilir
12 Şubat 2021

Hedefe Giden Yolda İlk Destekçilerimiz: Melek Yatırımcılar

Bu yazımızda, geçtiğimiz on yıl içerisinde hayatımıza giren ve bir süredir de fazlasıyla popüler olan start-up kavramının beraberinde getirdiği melek yatırımcılara yer veriyoruz. Özgün bir fikre sahip olup bunu hayata geçirmek için maddi desteğe ihtiyaç duyan girişimcilere çözüm sunan melek yatırımcılar kimlermiş tanıyalım.

25 Nisan 2020

Türkiye’nin İlk Unicorn Şirketi : Peak Games

Türkiye’nin en önemli oyun firmaları arasında olan Peak Games, Sidar Şahin tarafından 2010 yılında kuruldu. Peak’in, Facebook’a yaptığı oyunlarla kısa sürede sağladığı başarısı yatırımcıların ilgisini çekti. Earlybird Venture Capital’in 5 milyon dolarlık yatırımı ve melek yatırımcılarla birlikte şirketin 2011’de aldığı toplam yatırım 11.5 milyon doları buldu.

25 Nisan 2020

Kısa Bi’ Molaya Kısa Bi’ Film: Cineshort

“Sonra? Filmimi yapacağım, ya sonra?” Hasan Celil Tombul’un kısa filmini yaparken defalarca kendine bu soruyu sorması ve artık harekete geçmeye karar vermesiyle birlikte ortaya bir fikir çıktı: Cineshort

Platform hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

info@teknolojiileuretelim.com

Bizi Takip Edin
×